Dejan Sulejmanović, džudo majstor: Sport mora da bude dostupan svima, bez obzira na materijalno stanje roditelja

Piše: Dejan Sejmanović, džudo majstor i osvajač brojnih medalja u Republici Srpskoj i Srbiji
Banja Luka ima brojne pozitivne aspekte u oblasti sporta, sa dobro razvijenim školskim sportom koji predstavlja osnovu za uključivanje djece i njihovo usmjeravanje ka profesionalnom sportu.
Pitanje sufinansiranja sportskih aktivnosti i rezultata je već uveliko riješeno, što predstavlja značajan korak naprijed. Kroz razne projekte, među kojima su i besplatne školske sekcije, mladima je omogućeno da se aktivno bave sportom bez dodatnog finansijskog opterećenja, čime se stvara šira baza za razvoj budućih sportista.
Međutim, moram naglasiti da je neophodno da Grad Banja Luka izdvaja više sredstava za sportske timove koji se takmiče na najvišem nivou u Bosni i Hercegovini. Klubovi poput BK “Slavija”, RK “Borac”, FK “Borac”, KK “Borac”, ŽRK “Borac” i VK „Banjaluka“ i ostali svojim rezultatima zaslužuju daleko veću podršku i Grada i Republike, jer su oni najbolji ambasadori Banje Luke i Republike Srpske na domaćoj i međunarodnoj sportskoj sceni. Oni ne samo da predstavljaju naš grad i našu Republiku, već svojom predanošću i uspjesima inspirišu generacije koje dolaze.

Banja Luka, kao grad sporta, mora se suočiti sa jednim od svojih najvećih izazova – nedostatkom sportskih objekata. Trenutno, kapaciteti za timske i borilačke sportove su nedovoljni, što ograničava ne samo trenažne procese, već i mogućnost organizovanja zvaničnih međunarodnih sportskih manifestacija. Da bismo postali istinski sportski centar, neophodno je ulagati u izgradnju novih sportskih objekata koji će omogućiti optimalne uslove za treninge, takmičenja i pripreme naših sportista.
Republika Srpska, sa svoje strane, mora prepoznati ključne sportske brendove i osigurati im kontinuiranu finansijsku podršku. Nezamislivo je da klubovi poput FK “Borac” i RK “Borac”, zbog nedostatka sredstava, ne mogu igrati međunarodne utakmice. Kontinuirana podrška je neophodna da ovi klubovi ne bi bili samo epizodisti na velikim takmičenjima, već da iz godine u godinu rastu i postanu ozbiljni konkurenti na međunarodnoj sceni.
Ulaganje u sportsko-rekreativne aktivnosti je takođe od presudnog značaja za zdravlje nacije. Sport mora biti dostupan svima, bez obzira na materijalno stanje roditelja. Nažalost, svjedoci smo da mnogi talentovani mladi sportisti, zbog loše finansijske situacije, nemaju iste mogućnosti kao njihovi vršnjaci, što je nepravedno i nešto što moramo promijeniti.

Posebno bih istakao važnost džudoa, sporta koji je, prema istraživanjima UNICEF-a, jedan od najboljih za mlade uzrasta od 4 do 21 godine. Džudo ne samo da razvija motoričke sposobnosti, već gradi karakter, samopouzdanje i kognitivne vještine. Zbog toga smatram da bi džudo trebalo implementirati u nastavni proces osnovnog obrazovanja. Redovnim treniranjem džudoa, mladi stiču temeljne vještine koje će im koristiti u svim ostalim sportovima, bez obzira na njihovu složenost.
Konačno, neophodno je da svako dijete ima mogućnost da trenira sport po svom izboru. Samo kroz ovakav inkluzivan pristup, u kojem sport postaje dostupan svima, možemo očekivati da Banja Luka i Republika Srpska postanu istinski sportski centri prepoznati i cijenjeni na međunarodnom nivou.
Na nama je da stvorimo takvo okruženje u kojem će sport postati sastavni dio svakodnevnog života svih mladih, bez obzira na njihove finansijske mogućnosti.