Nema nazad: Stevandić se javno zahvalio Vučiću i ostalima od kojih je dobio podršku

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić javno se zahvalio svima od kojih dobija podršku.
„Hvala Njegovoj svestosti partijarhu, visokopreosveštenim mitropolitima, vladikama, svim sveštenicima Srpske pravoslavne crkve, svima koji su mi pisali ovih dana. Hvala Mandiću, Kneževiću i svim Srbima iz Crne Gore, hvala svim predsjednicima političkih partija u Srbiji. Hvala predsjedniku Vučiću za ono što je rekao juče, da stoji iza nas i da ne odobrava poteze Tužilaštva. Hvala Srbima i lobi grupama iz Amerike, hvala Srbima iz Evrope, udruženjima iz Austrije, Njemačke. Svi pišu i svi su na istom fonu. Ovo je nešto na čemu postoji konsenzus većine našeg naroda. Ne iz straha, nego iz osjećaja da smo na mjestu odakle nema nazad“, rekao je Stevandić na 20. posebnoj sjednici Narodne skupštine na kojoj poslanici raspravljaju o Nacrtu ustava Republike Srpske.
Stevandić je na sjednici rekao da je Republika Srpska na međunarodnom planu blizu otvaranja problema „Kristijan Šmit“.
Stevandić je naveo da u momentu kada pada to da Šmit nije zakonodavac sve pada, zato im se jako žuri.
„Ako se potpuno uništi visoki predstavnik, ako padne on, pada sve, pada optužnica, napad na Republiku Srpsku, jer je trenutno jedino rušenje ustavnog poretka – napad na Srpsku i njene institucije“, rekao je Stevandić.
Stevandić je naglasio da se Srpska brani novim ustavom i zakonom, budući da je nekima bio cilj da u jednom momentu nijedna institucija Srpske ne može da radi.
Ukazao je da u BiH postoji nova realnost u kojoj je moguće da se preko Krivičnog zakona BiH zabrani rad bilo koje institucije Republike Srpske, uhapsi svako ko je rukovodilac bilo kojeg preduzeća, gradonačelnik ili načelnik, što predstavlja napad na ustavni poredak i Dejtonski sporazum, te uvođenje ratne retorike.
Prema njegovim riječima, Šmitov zakon nije odredio da imaju pravo da saslušavaju narodne poslanike, a upravo najveće kršenje zakona odnosi se na Narodnu skupštinu Republike Srpske i na pozivanje njenih poslnika na saslušanje.
„Ustavom Republike Srpske, koji je usaglašen sa Ustavom BiH, propisano je da narodni poslanik za ono što radi ne može biti odgovoran parnično, ni krivično i ovo je pravno nasilje“, ukazao je Stevandić.
Stevandić je naglasio i da srpski narod u svojoj istoriji nikada nije bio nesložan kada je trebalo braniti svoje ognjište, svoju državu od Kosova do danas.