Svjedoci vremena: Republika Srpska ima 13 mostova pod zaštitom

Republika Srpska ima 13 mostova koji su pod zaštitom kao kulturno-istorijski spomenici, te im se na taj način ističe značaj koji imaju za društvo.
Direktor Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Jasna Milešević rekla je Srni da svaki od njih ima opšti značaj, time što omogućava bolju prostornu povezanost, odnosno bolju komunikaciju i transport ljudi, te razmjenu robe i usluga.
-Međutim, oni posjeduju i kulturno-istorijsku vrijednost, jer, kao i mnoga druga zaštićena dobra, mostovi ‘svjedoče’ o periodu u kojem su nastali, na primjer, o određenim istorijskim okolnostima, načinu gradnje, zanatskim vještinama, privrednom i društvenom razvoju, estetskim, umjetničkim i drugim shvatanjima ljudi u određenom periodu i slično – rekla je Mileševićeva.
Ona je napomenula da svi ti mostovi datiraju iz rane istorije, te da je o njihovom stanju teško uopšteno govoriti, ali da ih je većina u upotrebi.
-Dakle, oštećenja uglavnom nisu takva da bi njihovo korišćenje bilo opasno. Na nekima su rađeni određeni sanacioni i konzervatorski radovi ili je sačinjena projektna dokumentacija za radove – rekla je Mileševićeva.
Ona je istakla da za zaštitu kulturnog i prirodnog nasljeđa mora da se obezbijedi daleko više finansijskih sredstava nego što je sada i što je trenutno moguće, kao i da propisi koji se odnose na tu oblast moraju da budu daleko kvalitetniji, a ljudskih i stručnih kapaciteta da bude mnogo više.
-Krajnje je vrijeme i da svi mi koji ovdje živimo počnemo više da cijenimo nasljeđenje kulturne i prirodne vrijednosti, da ih njegujemo, ne ugrožavamo i ne podređujemo svojim trenutnim interesima – rekla je Mileševićeva.
Ona je kao primjer dobre brige navela Most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, na kojem je rađena konstruktivna sanacija i restauracija, kasnije i prezentacija, te je u dobrom stanju i koristi se, pored svoje osnovne namjene, u turističke, edukativne i slične svrhe.
-Za većinu ostalih može se reći da bi im bile potrebne određene konzervatorsko-restauratorske intervencije, manjeg ili većeg obima – rekla je Maleševićeva.
MOST MEHMED-PAŠE SOKOLOVIĆA
Prema podacima Zavoda, Most Mehmed-paše Sokolovića, o kojem je i Andrić zapisao rečenice koje su na početku ovog teksta, izgrađen je između 1571. i 1577. godine, godine prema naredbi Mehmed-paše Sokolovića, a prema nacrtima neimara Sinana.
Prema svojim konstruktivnim i estetskim odlikama, predstavlja izuzetno dostignuće u oblasti mostogradnje 16. vijeka. Za vrijeme gradnje impozantna dužina od 180 metara presvedena je sa jedanaest prelomljenih kamenih svodova, koji se oslanjaju na devet snažnih kamenih stubova i kamena platna na obalama.
MOST NA RIJECI ŽEPI
Most na rijeci Žepi, lijevoj pritoci Drine, jedno je od najljepših ostvarenja ove vrste u BiH.
Arhitektonske karakteristike mosta, u prvom redu način zidanja i oblikovanja luka, upućuju da je ovaj izvanredan objekat djelo graditelja visokih sposobnosti koji je mogao biti povezan sa izgradnjom mosta u Višegradu i da je najvjerovatnije izgrađen krajem 16. vijeka.
ARSLANAGIĆA MOST
Arslanagića most na rijeci Trebišnjici nalazi se na lokaciji Gradina. Izgrađen je prema naredbi velikog vezira Mehmed-paše Sokolovića 1574. sa ciljem da poveže Bosnu sa primorjem.
RIMSKI MOST VUČIJA, TREBINJE
Most na rijeci Sušici u Vučiji kod Trebinja podignut je na trasi starog karavanskog puta prema Dubrovniku. Brojna su predanja o porijeklu mosta, zbog kojih se on u narodu nazivao Grčki, Rimski, Stari most, ali danas dostupni podaci ukazuju da se sa velikom pouzdanošću most može datirati u 13. vijek.
MOST NA BARI U MOSTAĆIMA, TREBINJE
Kameni most rustikalne forme koji premošćuje riječicu Vrulju pripada grupi manjih mostnih konstrukcija podizanih na nužnim komunikacijama u hercegovačkom kršu. Izgrađen je krajem srednjeg vijeka, najvjerovatnije u ranoj fazi nastanka naselja Mostaći, na šta upućuje i sam naziv sela.
MOST „OVČIJI BROD“ U SELU BRATAČ, NEVESINJE
Most „Ovčiji brod“ podignut je na rijeci Zalomki u selu Bratač nadomak Nevesinja. Kako je Zalomka podzemna rijeka većim dijelom svog toka, tokom ljetnih mjeseci most skladnom kamenom konstrukcijom predstavlja vizuelnu dopunu suvom koritu nad kojim se uzdiže.
Naziv mosta upućuje na pretežno stočarski karakter ovog visinskog hercegovačkog područja, odnosno da je podignut za potrebe čobana koji su preko njega prevodili svoja stada na ispašu.
STARI MOST U DERVENTI
Stari most u Derventi podignut je 1936. na rijeci Ukrini u cilju spajanja naselja u jednu cijelinu. Osim ove, most je imao veoma značajnu ulogu u povezivanju Dervente i okolnih sela, ali i kao važna tačka na putu prema Prnjavoru i Banjaluci.
MOST NA TATINCU, KALINOVIK
Most na rijeci Tatinac kod Kalinovika izgrađen je u austrougarskom periodu, najvjerovatnije krajem 19. vijeka. Čine ga dva visoka kamena stuba pravougaonog presjeka ojačana sa po četiri drvene grede.
MOST NA VIŠEVSKOM POTOKU U DOLOVIMA, RUDO
Most u blizini sela Dolovi podignut je najvjerovatnije u 16. vijeku na karavanskom putu koji je ovaj kraj povezivao sa važnim trgovačkim putevima.
Izgrađen je na strmim liticama okomitih obala Viševskog potoka, što je uslovilo jednostavnu konstrukciju mosta sa jednim svodom. Građen je od blokova lomljenog kamena različitih dimenzija, dok je pravilno tesani i složen kamen korišćen samo na čeonim stranama lukova.
MOST NA RIJECI ZELENI JADAR U SLAPOVIĆIMA, SREBRENICA
Most sa jednim otvorom iznad korita rijeke Zeleni Jadar podignut je na jednom od ogranaka takozvanog Stambolskog druma, glavne komunikacije koja je povezivala Slapoviće i Srebrenicu sa Istanbulom, sa jedne, odnosno Sarajevom sa druge strane.
ŽELJEZNI MOST PRINCA KARLA, FOČA
Most princa Karla podignut je 1882-1884. na Drini u blizini Foče, a gradile su ga austrougarske vlasti na mjestu starijeg drvenog mosta čiji se najstariji pomen datira u 16. vijek.
KAMENI MOST NA RIJECI BISTRICI U OCRKAVLJU, FOČA
Kameni most na rijeci Bistrici u Ocrkavlju nalazi se dva kilometra uzvodno od naselja Miljevina, a shodno načinu zidanja i graditeljskim karakteristikama može se datirati u osmanski period.
MOST NA RIJECI BREGAVI U MJESTU DO, BERKOVIĆI
O ovom mostu Zavod nema podatke.
„Tako, svuda na svetu, gde god se moja misao krene ili stane, nailazi na verne i ćutljive mostove kao na večitu i večno nezasićenu ljudsku želju da se poveže, izmiri i spoji sve što iskrsne pred našim duhom, očima i nogama, da ne bude deljenja, protivnosti ni rastanka“, napisao je Ivo Andrić.