# Oznake

Doktor Peško: Pacijent Milorad Dodik ne može na suđenje

Akademik profesor doktor Predrag Peško izjavio je za Srnu da je pacijent Milorad Dodik sa medicinskog aspekta nesposoban za putovanje i prisustvovanje ročištima u Sarajevu.

„Primoravanje mog pacijenta na putovanje i prisustvovanje ročištima direktno bi ugrozilo njegovo zdravlje i kvalitet života, odnosno povećalo bi mogućnost ranih komplikacija hirurškog lečenja, koje potencijalno mogu i ugroziti njegov život“, naglasio je doktor Peško za Srnu u odgovoru na mišljenje vještak Harisa Vranića, koga je odredio Sud BiH, da je predsjednik Srpske sposoban za nastavak sudskog procesa u Sarajevu.

Doktor Peško je ukazao da je, iz iskustvenog aspekta, individualni pristup svakom pacijentu nakon hitnih operacija hernije hijatusa jednjaka neophodan u cilju optimizacije postoperativnog oporavka.

Doktor Peško je naglasio da ovo mišljenje iznosi na bazi sagledanog kompletnog kliničkog toka pacijenta, aktivnog učešća u liječenju, kao i praćenju postoperativnog oporavka.

„Pacijent Milorad Dodik se trenutno nalazi na kućnom oporavku nakon hitne operacije usled postojanja uklještene hernije hijatusa jednjaka. Dakle, činjenica je da inkarcerirana hernija hijatusa jednjaka predstavlja životno ugoržavajuće stanje, a stope postoperativnog morbiditeta i mortaliteta su značajno veće u odnosu na elektivne procedure, odnosno slučajeve gde nije došlo do uklještenja“, pojasnio je doktor Peško.

Podsjetivši da je vještak naveo da je Milorad Dodik podvrgnut laparoskopskoj operaciji rješavanja hernije hijatusa jednjaka, doktor Peško je naglasio da je prenebregnuta činjenica da su u konkretnom slučaju radilo o akutnoj inkarceraciji želuca, sa simptomima kao što su dispneja, hematemeza i jak bol u gornjem epigastrijumu, što nisu uobičajeni simptomi hernije hijatusa jednjaka, odnosno rijetko se sreću kod elektivnih procedura ovakvog tipa.

„Dalje, sam hirurški zahvat je trajao značajno duže nego što je uobičajeno za naš hirurški tim, gotovo 180 minuta u odnosu na 50 minuta kod elektivnih procedura. Intraoperativno je verfikovano postojanje uklještenog želuca, bez tonusa, sa inkarceriranom većom količinom masnog tkiva u medijastinumu, odnosno prisustvo kratkog jednjaka. U odnosu na uobičajenu proceduru, pored poteškoća u repoziciji želuca, postojao je i problem sa dužinom jednjaka, te je načinjena ekstenzivna intramedijastinalna disekcija tipa 2. Hijatalni otvor je značajnog dijametra, te su suture načinjene bimodalno, dakle posteriorno i levo, sa prisutnom tenzijom na šavnoj liniji“, precizirao je doktor Peško.

On je ukazao i da postoperativni intrahospitalni oporavak nije bio uobičajen, već prolongiran. „Prosečno vreme hospitalizacije kod elektivnih procedura ovog tipa iznosi 48 časova, dok je u konkretnom slučaju dužina hospitalizacije bila 96 časova nakon operacije“, ukazao je doktor Peško.

Takođe, dodao je doktor Peško, vještak navodi da je uobičajen oporavak nakon ovakvog zahvata desetak dana.

„Ovo je delimično tačno i odnosi se ponovo na pacijente koji su prošli elektivnu hiruršku proceduru. Ipak, i kod takvih slučajeva, postoje pacijenti sa prolonigiranim oporavkom, radnom nesposobnošću, simptomima kao što su disfagija, nadutost i dijareje. Ovi simptomi, čak i u slučaju da je hirurška intervencija urađena ispravno mogu potrajati i do 3 meseca (disfagija), odnosno i do godinu dana (sidrom nadutosti, dijareje). Nakon hirurške intervencije zbog uklještene hernije hijatusa jednjaka postoperativni oporavak je značajno prolongiran a incidenca gore navedenih neželjenih efekata značajno veća“, pojasnio je doktor Peško.

Osvrnuvši se na mišljenje vještaka da „tuženi nema ograničavanje u kretanju na dužim relacijama“, doktor Peško je rekao da se sa ovim navodom apsolutno ne slaže.

„Gospodin Milorad Dodik ima skoliozu koja je delimično i odgovorna za nastanak hernije hijatusa jednjaka usled većeg Kob-ovog ugla. Čak i sedenje, u kućnim uslovima, prolognirano izrazito opteretiti pacijenta usled nakupljanja vazduha u fundusu, fundoplikaciji i proksimalnom želucu.

Pacijent na ovaj način ima povećan pritisak na dijafragmu, koja je fragilna, sa dugačkom linijom suture i samim tim pod pojačanim rizikom od nastanka ranog recidiva. Prema literaturnim podacima, rani recidiv hernije hijatusa jednjaka nakon hitnih procedura kod uklještene hernije hijatusa jednjaka iznosi oko 10 odsto“, naglasio je doktor Peško.

Kaže da svoj odgovor bazira imajući uvid u stručnu literaturu, ali i iz pozicije lidera najiskusnijeg regionalnog centra za hirurgiju jednjaka, sa velikim brojem učinjenih otvorenih a potom i laparoskopskih (preko 1.200 u periodu od poslednjih 14 godina) elektivnih i hitnih operacija hernija hijatusa jednjaka.

Doktor Peško: Pacijent Milorad Dodik ne može na suđenje

(FOTO) Stevandić ugostio dobojske maturante: Pitanja koja

Doktor Peško: Pacijent Milorad Dodik ne može na suđenje

Zagreb: Bivši učenik nožem napao učitenjicu i