Stevandić na izložbi „Čuvajte (mi) Jugoslaviju“: Zaostavština Karađorđevića je srpska

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić prisustvovao je u Muzeju Jugoslavije u Beogradu otvaranju izložbe „Čuvajte (mi) Jugoslaviju“ povodom 90 godina od atentata na kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića u Marselju.
Otvaranju izložbe prisustvovali su još i premijer Srbije Miloš Vučević, ministri u Vladi Srbije, te ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić, kao i izaslanik predsjednika Republike Srpske i šef Predstavništva Srpske u Srbiji Mlađen Cicović, princ Aleksandar Karađorđević.
Predsjednik Stevandić rekao je nakon otvaranja izložbe da zaostavština Karađorđevića predstavlja srpsku nacionalnu zaostavštinu.
On je izjavio novinarima u Beogradu da Srbija i Republika Srpska danas jednako baštine srpski kulturni prostor, crkve i tradiciju.
-Imamo obavezu prema budućnosti, potomcima, kao i Srbija, da ne zaboravimo da su istorijski detalji vezani za nastanak i slobodu svih naroda, koju im je donio srpski narod, vezani za dinastiju Karađorđević i za herojsko ponašanje kralja Aleksandra koji je sedam godina bio u uniformi – rekao je Stevandić.
Stevandić je istakao da, dijeleći to nasljeđe, srpski narod uči svoju djecu kako da čuva svoju budućnost.
Izložbu su organizovali Ministarstvo kulture i Muzej Jugoslavije pod pokroviteljstvom predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, a bavi se ubistvom kralja Aleksandra Prvog 9. oktobra 1934. godine.
Postavku „Čuvajte /mi/ Jugoslaviju“ inicirao je ministar kulture Nikola Selaković, a muzej je pozajmio 57 predmeta i 315 fotografija, filmova i dokumenata, sarađujući sa 39 institucija i 15 privatnih kolekcionara, iz Srbije, ali i Crne Gore, Hrvatske, Slovenije.
Iz Vojnog muzeja na postavci se našla uniforma u kojoj je kralj ubijen, a iz Narodnog muzeja je stigla maketa u kamenu za spomenik u Parizu, koji je uradio vajar Maksim Real del Sart.
Iz Kraljevskog dvora na Dedinju ustupljen je portret Paje Jovanovića, iz Patrijaršije SPC specijalno za ovu priliku prvi put je široj javnosti predstavljena skulptura nastala prema Aleksandrovoj originalnoj posmrtnoj maski, koja je kasnije korištena za većinu spomenika.
Autori izložbe su kustosi Veselinka Kastratović Ristić, Biljana Crvenković, Aleksandra Momčilović Jovanović i Radovan Cukić, koji su saglasni da su „posljednje riječi“ kralja Aleksnadra Prvog „čuvajte mi Jugoslaviju“ dio mita.