# Ознаке

Додик лобира за укидање санкција: Власт у Српској ангажовала америчку адвокатску канцеларију

Укидање санкција Милораду Додику и Жељки Цвијановић, промоција дијалога између Републике Српске и администрације Доналда Трампа, преиспитивање Дејтонског споразума и улоге високог представника у Босни и Херцеговини.

То су задаци које су власти Републике Српске поставиле америчкој адвокатској канцеларији „Zell & Associates International Advocates“, са којима су склопили споразум 27. децембра прошле године.

Према регистрационом документу у који је Радио Слободна Европа (РСЕ) имао увид, адвокатска канцеларија ће ове циљеве на територији Сједињених Америчких Држава (САД) остваривати кроз комуникацију са представницима тамошње извршне и законодавне власти, као и невладиним сектором.

До сада, уговори Републике Српске са лобистичким и адвокатским кућама у САД су се, углавном, односили на промоцију инвестиција и правно савјетовање, а те услуге су коштале неколико десетака хиљада долара мјесечно.

У документу у који је РСЕ имао увид, подаци о цијени ових услуга су затамњени.

Потписници су Данијел Драгичевић, шеф Кабинета предсједника Републике Српске, и Марк Зел (Марц Зелл), испред адвокатске канцеларије.

Зел није одговорио на упит РСЕ о томе какве активности планирају, те да ли ситуацију мијења то што се од 17. јануара и Драгичевић нашао под америчким санкцијама.

Власти у Републици Српској од раније су отворено навијале за побједу Доналда Трампа на предсједничким изборима у САД, очекујући у том случају промјену америчке политике према Српској.

Канцеларија за контролу стране имовине (ОФАЦ) америчког Министарства финансија, већ двапут до сада је санкционисала Додика, предсједника Републике Српске због антидејтонског дјеловања, док је Жељка Цвијановић, тренутна чланица Предсједништва БиХ, такође, под санкцијама због истих разлога.

На „црној листи“ је и већина руководства Републике Српске, али се укидање санкција за њих у уговору не спомиње.

Какви су захтјеви?

Канцеларија предсједника Републике Српске, као званични потписник, тражи од адвоката „креирање и промоцију дијалога између РС и надолазеће Трамп 2.0 администрације, са циљем побољшавања односа између РС и њеног руководства са САД“.

Додају да се ово чини „у свјетлу еволуирајуће геополитичке ситуације која утиче на Западни Балкан и Источну Европу, проузроковане, између осталог, украјинско-руским ратом и његовим потенцијалним завршетком“.

Сем укидања санкција Додику и његовој породици, те Жељки Цвијановић, тражи се и својеврсно „распакивање“ Дејтона.

„Промоција јавног преиспитивања Дејтонског мировног споразума унутар САД, након 30 година практичног искуства, фокусирајући се нарочито на Анекс 10 споразума, који се тиче улоге, препорука и одлука високог представника“, наводи се у документу, као један од захтјева.

Анекс 10 даје овлашћења високом представнику у БиХ, те наводи да је он коначни ауторитет за тумачење споразума. Власт Републике Српске не признају Кристијана Шмита за високог представника, те желе да се ова улога укине.

О каквој се компанији ради?

О поменутој компанији се не може наћи много података на интернету. Постоји евиденција да су у неколико случајева заступали клијенте у САД, укључујући пред Врховним судом, у којима се наводи иста адреса у Њујорку, као у документу приложеном Министарству правде.

У тим случајевима, представљао их је Марк Зел, који је оснивач адвокатске канцеларије „Зелл, Арон & Цо“, базиране у Јерусалиму, у Израелу.

На сајту ове компаније се наводи да је Зел члан неколико адвокатских комора у САД, те потпредсједник организације „Републицанс Оверсеас“, која представља америчке Републиканце који живе у иностранству.

Зел подржава Доналда Трампа још од његове прве кандидатуре за предсједника, 2016. године.

Лобирање Републике Српске у САД

Претрагом базе америчког Министарства правде, из Босне и Херцеговине је регистровано шест тренутно активних ентитета који заступају Републику Српску.

Ради се већином о адвокатским канцеларијама и консултантским кућама, које су, углавном, имале задатак промоције инвестиција, и својеврсног „ребрандирања“ Републике Српске.

Од 2019. године је активна адвокатска канцеларија „МцГиннис Лоцхридге“, која савјетује Републику Српску по питању Дејтонског споразума и других докумената које је БиХ потписала, те одржава сајт БиХ Даyтон Пројецт, који објављује вијести из БиХ на енглеском језику.

Међу заступницима је и Представништво РС у Вашингтону, које од 2023. води Дрина Властелић Рајић. Прије ње на тој функцији је био Обрад Кесић, који се преселио у Брисел, када је именован за шефа Мисије БиХ при Европској унији.

Република Српска своје интересе у иностранству промовише преко осам представништава, која се осим у САД-у, налазе у Србији, Русији, Грчкој, Аустрији, Белгији, Њемачкој и Израелу.

Ове године, укупни буџет за та представништва износи 6,5 милиона марака (око 3,3 милиона евра), што је смањење у односу на прошлогодишњих 7,62 милиона марака (око 3,9 милиона евра).

Кесић је 2022. за РСЕ рекао да Представништво већ годинама има буџет од око 300.000 долара.

Из Представништва није одговорено на упит РСЕ које активности конкретно проводе, а да се тичу санкција против званичника РС.

Додик и Трамп

Милорад Додик је у већини јавних обраћања претходних година, када је говорио о политици у САД, пружао подршку Трампу и изражавао наду да ће он поново доћи у Бијелу кућу.

Након Трампове инаугурације, Додик је на мрежи X објавио да успјех Трампове политике значи да ће „свијет бити бољи, сигурнији, мирнији“. Након Трампове изборне побједе, Додик је са присталицама изашао испред Палате предсједника РС, те рекао да је то „побједа Америке којој вјерујемо“.

„Ми не тражимо некога да навија за нас у Америци, али тражимо да буде објективан и то је оно што вјерујемо да ћемо добити са те стране“, казао је тада Додик.

Крајем 2023., Додик је изјавио да ће прогласити независност, уколико Трамп буде поново предсједник, те да је слично планирао током његовог првог мандата, али да то није учинио, јер су се „неки око мене уплашили“.

Додик је и током првог Трамповог мандата пружао подршку америчком предсједнику, али без опипљивих резултата за Републику Српску.

Иначе, амерички амбасадор у БиХ, Мајкл је почетком децембра прошле године изјавио за РСЕ да су САД и њихова политика у претходних 30 година имале двостраначку подршку и Демократа и Републиканаца, без обзира ко је био предсједник, а то је подршка територијалном интегритету, суверенитету и мултиетничком карактеру БиХ.

Како је рекао, ради се о „кључним стратешким циљевима који стоје већ 30 година, те да се неће промијенити“.

Додик лобира за укидање санкција: Власт у Српској ангажовала америчку адвокатску канцеларију

ТЕ „Угљевик“ опет ради: Влада купује „Комсар“

Додик лобира за укидање санкција: Власт у Српској ангажовала америчку адвокатску канцеларију

Ранио двојицу: Опсадно стање у Гацку због