# Ознаке

Штрајк не спомињу, иако мале плате касне мјесецима: Шта чека 4.700 радника у „Шумама Српске“

Чак 72 одсто, од укупно 4.700 запослених у „Шумама РС“, ради за минималац, плате у неким дијеловима предузећа касне мјесецима, али штрајк нико не спомиње.

Нико не спомиње ни отпуштање прекобројних радника.

Вишак од најмање 2.000 радника на платном списку и милионски мањак новца у каси, у комбинацији са лоповлуком и корупцијом, довели су „Шуме РС“ на ивицу амбиса. Сви то знају и свима је јасно  шта би био једини „лијек“, али нико није спреман да загризе ту горку јабуку.

И руководство „Шума РС“ и синдикалци ово „незгодно питање“ заобилазе у широком луку.

Министар пољопривреде и шумарства РС, Саво Минић, недавно је тек наговијестио да би у једном од највећих губиташа у Српској могло бити отказа. Истина, не отказа него „непродужавања уговора“, јер су се и у случају „Шума РС“, као и у другим сличним ситуацијама, први на удару нашли радници на одређено. Таквих у “Шумама РС” има скоро 500, или око 10 одсто од укупног броја радника.

– Размишљали смо о томе како да ријешимо проблем запослених на одређено, који нису производни радници. Ипак, нећемо их све отпустити, па поново примати оне који су нам неопходни, попут сјекача – рекао је Минић, не објаснивши шта предлаже као алтернативно рјешење.

За своја радна мјеста не треба да брине 30 младих  инжењера и других факултетски образованих кадрова, бар док не одраде приправнички. „Шуме РС“ су у јеку највеће кризе од Завода за запошљавање РС добиле око 324.000 КМ како би овим приправницима обезбиједили минималац од 900 КМ у наредних 12 мјесеци.

– Они ће, наравно, остати. Заслужују да бар одраде приправнички – казао је Минић

Али, када одраде приправнички, како наводе упућени у шумарске прилике, инжењери, поготово они који имају идеја и воље за рад,  неће се баш отимати за посао у Јавном предузећу, гд‌је, уз све додатке на плату, једва могу добити до 1.400 КМ мјесечно.

Плате у „Шумама РС“ су већ годинама мале и без наде да ће се повећати, а зарада не зависи од рада и способности. Све то погодује присталицама девизе “радио не радио, свира ти радио”, али и онима који “знају зарадити на мувању”, па им је плата тек споредни приход.

Како је раније за Српскаинфо упозорио Драган Бањац, бивши в.д. директора Шумског газдинства Добој, који је прије 3 мјесеца дао оставку на ову функцију, из Јавног предузећа одлазе они који су спремни да раде за добру плату.

– Остају они који више воле да хватају кривине или сједе беспослени за 1.000 КМ, него да раде за 2.000 КМ. Таквима је у “Шумама РС” добро, али није добро предузећу с њима – рекао је тада Бањац.

Ипак, тој ћутљивој и “беспосленој” већини нико не жели да се замјери, па линијом мањег отпора иду и синдикалци.

У „Шумама РС“ д‌јелују 2 синдикалне организације и обје имају статус репрезентативног синдиката.

Блажо Продановић, предсједник Синдиката запослених у ЈП  “Шуме РС”, у марту је тек именованог  в.д. директора, Блашка Каурина, дочекао с пријетњом штрајком. Сада је ублажио реторику.

– У неким шумским газдинствима се говори о штрајку, јер су људи незадовољни, што није чудно: до данас су септембарску плату примили запослени у свега 10 организационих јединица. То практично значи да у двије трећине организационих јединица плате касне – каже Продановић.

Додаје да у неким шумаријама запослени још нису добили ни мајску плату и да је натежа ситуација у Калиновику, Котор Варошу, Чајничу и Добоју.

Продановић подсјећа да ускоро истиче Колективни уговор у “овом јавном предузећу “Шумама РС” и да је управа већ послала “свој приједлог новог уговора“.

– За сада вам не могу откривати детаље, али преговори ће бити незгодни – каже Продановић.

Тајна статегија

Незгодна је и чињеница да већина запослених у шумама РС ради за минималац, али то је за сада „гурнуто под тепих“. Посебно је питање како ће “Шуме РС” поднијети евентуално ново повећање најниже плате.

О штрајку не говори ни Бранка Зековић, предсједница Јединствене удружене синдикалне организације ЈПШ  „Шуме РС“, која окупља највише запослених у овом предузећу.

Као и Продановић из конкурентског синдиката, и Зековићева тврди да их „пословодство није контактирало у вези са евентуалним отпуштањем вишка радника“.

И док менаџмент не спомиње отказе, синдикалци не спомињу штрајк.

– Нема најаве штрајкова, а плате касне у 11 организационих јединица предузећа. Које ћемо методе примјењивати, како бисмо се изборили за бољи положај радника у „Шумама РС“, за сада не можемо откривати. Углавном имамо план и имамо стратегију и објавићемо је кад дође вријеме за то – каже Бранка Зековић.

Душан Марковић, дугогодишњи предсједник Јединствене удружене синдикална организација ЈПШ  „Шуме РС“, љетос је промијенио страну, и од синдикалца постао – директор. Наиме, Марковић је кадар Уједињене Српске и широј јавности је познат као главни лик у контроверзним предизборним спотовима Стевандићеве странке.

Именован је за директора Агенције за аграрна плаћања, која је управна организација у саставу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС.

Како су  Српскаинфо потврдили лидери оба синдиката, радници којима предузеће дугује плате не размишљају о штрајку, нити о протестима било које врсте, него „ћуте и пишу тужбе“. У ствари, не ради се о тужбама, него о захтјевима за извршење путем суда, јер платна листа радника у РС, по закону, има снагу извршне исправе.

Како сазнајемо, овакву врсту наплате су тражили чак и неки директори, којима је предузеће остало дужно плате за вријеме њиховог мандата.

– Ово је масовна појава и може се догодити да због захтјева за извршење рачун Јавног предузећа буде блокиран, а то онда значи да плате неће моћи да прима нико, па ни запослени у газдинствима која имају добре пословне резултате – упозорава Блажо Продановић, пише Српскаинфо.

Штрајк не спомињу, иако мале плате касне мјесецима: Шта чека 4.700 радника у „Шумама Српске“

Из Москве у операциону салу: Стевандић радну

Штрајк не спомињу, иако мале плате касне мјесецима: Шта чека 4.700 радника у „Шумама Српске“

Народни посланици: Гашићева и Дакић напустили ДЕМОС