Hrana, struja: Nova godina, nova poskupljenja
Već na početku naredne godine, građane Srpske će, po svemu sudeći, dočekati nova poskupljenja, prvenstveno hrane, na što smo, uostalom, najosjetljiviji.
Ovaj put, porast cijena će zakotrljati poskupljenje struje, dok je u najavi i skok cijena goriva, te povećanje minimalca čiji iznos za 2025. sa nestrpljenjem očekuju kako radnici, tako i poslodavci. Prvi se nadaju da će minimalna plata biti značajnije povećana, što bi poguralo i rast ostalih plata u Srpskoj, dok drugi upozoravaju bi to proizvelo inflaciju, odnosno dovelo do novog poskupljenja roba i usluga.
Mlinari su već objelodanili da ćemo od početka godine hljeb mijesti po skupljoj cijeni, s obzirom na to da slijedi poskupljenje brašna.
– Faktori koji će uticati na ovaj skok cijene brašna, jesu poskupljenje struje, povećanja minimalca i, eventuelno, poskupljenje goriva o kojem se uveliko priča. Trenutno, vreća brašna u prosjeku košta 25 KM, a čim zakoracimo u novu godinu, njena cijena će, najvjerovatnije, otići na 27,5 ili 28 KM – kaže predsjednik Udruženja mlinara Srpske Zoran Kos.
Naglašava da cijena struje sigurno ide gore, te da su male šanse da minimalac ostane na istom nivou kao ove godine.
– Riječ je o dva izvjesna udara na privredu. Čekamo da vidimo za koliko će otići struja i minimalac, pa ćemo napraviti računicu o novim cijenama. Takođe, u najavi je i poskupljenje goriva, što bi, takođe, poskupilo proizvodnju – kaže Kos.
Prema njegovim riječima, cijena vreća brašna u Srpskoj biće od naredne godine povećana bar za 10 odsto.
Pekari ističu da do poskupljenja njihovih proizvoda neće u tolikoj mjeri dovesti skok cijene brašna, koliko eventuelno povećanje plata.
Iz Unije udruženja poslodavaca Srpske poručuju da će poskupljenje struje i goriva, te povećanje minimalca, stvoriti dodatnu inflaciju u RS, u odnosu na okruženje.
– Naime, u periodima kad je inflacija padala u Srpskoj, i dalje je ostala iznad nivou inflacije u EU. Razlog je to što smo imali veliki skok minimalne plate i, posljedično, rast ostalih plata za 10 odsto, što se vidi iz statističkih podataka – ističe za Srpskainfo predsjednik ove unije Zoran Škrebić.
Podsjeća da je privreda Srpske, suštinski, izvozno orijentisana, te da se naši izvoznici suočavaju sa pritiscima koji idu u pravcu smanjenja izvoznih cijena.
– Samim tim, podizanje pomenutih troškova, prvenstveno onih koji su na neki način u rukama Vlade Srpske, a to su električna energija i minimalna plata, postajemo nekonkurentni. A izvozne cijene možemo smanjivati samo do određenog nivoa, nakon toga jedina opcija je zaustavljanje proizvodnje – upozorava Škrebić.
Prema njegovim riječima, poskupljenje struje i goriva, te porast minimalca će, realno, najviše uticati na proizvode koje sami proizvodimo, a to su poljoprivredni proizvodi, odnosno hrana.
– Dodatni problem je što nam hrana iz inostranstva dolazi po nižim cijenama, što, takođe, ima negativan efekat po privredu Srpske. S druge strane, naši proizvodi moraju biti skuplji zbog povećanja cijene ulaznih imputa. Takođe, tehnološki razvoj naše privrede je na niskom nivou, zato što smo radno intenzivna privreda. Zbog toga je veliki uticaj minimalne plate i električne energije na konačnu cijenu proizvoda – poručuje Škrebić.
A bilo kakvo poskupljenje hrane bolna je tačka za većinu građana Srpske koji, ionako, jedva sastavljaju kraj s krajem.
– Ovo je postalo neizdrživo! Sa našim penzijama i platama, bilo kakvo poskupljenje hrane je katastrofalno. Pa, šta sebi može da priušti penzioner sa 500 ili radnik koji prima oko 1.000 i nešto KM?! Oni, ionako, jedva preživljavaju, tako da će ih nova poskupljenja dokusuriti – ističe Milorad S, magacioner u jednom tržnom centru, piše Srpskainfo.