Триван: „М:тел“ улаже 12 одсто буџета у мјере заштите и обуку стручњака
Директор компаније „М:тел“ Јелена Триван истакла је значај проактивних мјера у заштити критичне инфраструктуре и важност стратешког планирања, јер се телекомуникациона индустрија у БиХ суочава са све већим изазовима у области сајбер безбједности.
Говорећи на конференцији о сајбер безбједности, у организацији Америчке привредне коморе у БиХ, Триванова је оцијенила да отпорност на модерне пријетње и инцидентне ситуације постаје кључна за континуирано пословање.
-Улагања „М:тела“ у заштиту су огромна, готово 12 одсто ИТ буџета иде за мјере заштите, а једнако толико за едукацију наших стручњака. Примјера ради, наша инфраструктура која укључује око 7.500 базних станица, успјешно је прошла испит када је дошло до великих прекида у снабдијевању електричном енергијом у регији, а свега 100 станица је било погођено, и то не у истом тренутку. То показује да су наша улагања у заштиту оправдана и да смо спремни за будуће изазове – изјавила је она.
Триванова је посебно нагласила важност „сајбер хигијене“, односно свијести и знања запослених унутар компаније.
–Највећи број сајбер напада почива на социјалном инжењерингу, циљајући појединце унутар организације. Због тога смо посвећени континуираној едукацији свих нивоа управљања у `М:телу`, како би сваки запосленик био свјестан потенцијалних пријетњи. Ниједна технологија не може заштитити компанију од неинформисаних појединаца, а то је одговорност свих нас – додала је она.
Говорећи о ланцу снабдијевања, Триванова је истакла да „М:тел“ пажљиво бира добављаче и партнере, стављајући сигурност испред цијене.
-На наше пословне одлуке често утичу цијене, али никада науштрб сигурности. Због тога унутар компаније имамо разрађен систем тестирања опреме и софтвера које набављамо, како бисмо осигурали да све што се користи у нашим системима испуњава највише стандарде сигурности – нагласила је она.
Триванова је истакла јединствену улогу „М:тела“ у заштити корисника, посебно најмлађих, који су често лака мета за предаторе на интернету.
На панелу су учествовали и генерални директор „БХ телекома“ Амел Ковачевић, генерални директор „Телемаха“ Адмир Дринић, који су размијенили искуства и изазове с којима се суочавају телекомуникационе компаније у области сајбер безбједности, пише Срна.