Štrajk ne spominju, iako male plate kasne mjesecima: Šta čeka 4.700 radnika u „Šumama Srpske“
Čak 72 odsto, od ukupno 4.700 zaposlenih u „Šumama RS“, radi za minimalac, plate u nekim dijelovima preduzeća kasne mjesecima, ali štrajk niko ne spominje.
Niko ne spominje ni otpuštanje prekobrojnih radnika.
Višak od najmanje 2.000 radnika na platnom spisku i milionski manjak novca u kasi, u kombinaciji sa lopovlukom i korupcijom, doveli su „Šume RS“ na ivicu ambisa. Svi to znaju i svima je jasno šta bi bio jedini „lijek“, ali niko nije spreman da zagrize tu gorku jabuku.
I rukovodstvo „Šuma RS“ i sindikalci ovo „nezgodno pitanje“ zaobilaze u širokom luku.
Ministar poljoprivrede i šumarstva RS, Savo Minić, nedavno je tek nagovijestio da bi u jednom od najvećih gubitaša u Srpskoj moglo biti otkaza. Istina, ne otkaza nego „neprodužavanja ugovora“, jer su se i u slučaju „Šuma RS“, kao i u drugim sličnim situacijama, prvi na udaru našli radnici na određeno. Takvih u “Šumama RS” ima skoro 500, ili oko 10 odsto od ukupnog broja radnika.
– Razmišljali smo o tome kako da riješimo problem zaposlenih na određeno, koji nisu proizvodni radnici. Ipak, nećemo ih sve otpustiti, pa ponovo primati one koji su nam neophodni, poput sjekača – rekao je Minić, ne objasnivši šta predlaže kao alternativno rješenje.
Za svoja radna mjesta ne treba da brine 30 mladih inženjera i drugih fakultetski obrazovanih kadrova, bar dok ne odrade pripravnički. „Šume RS“ su u jeku najveće krize od Zavoda za zapošljavanje RS dobile oko 324.000 KM kako bi ovim pripravnicima obezbijedili minimalac od 900 KM u narednih 12 mjeseci.
– Oni će, naravno, ostati. Zaslužuju da bar odrade pripravnički – kazao je Minić
Ali, kada odrade pripravnički, kako navode upućeni u šumarske prilike, inženjeri, pogotovo oni koji imaju ideja i volje za rad, neće se baš otimati za posao u Javnom preduzeću, gdje, uz sve dodatke na platu, jedva mogu dobiti do 1.400 KM mjesečno.
Plate u „Šumama RS“ su već godinama male i bez nade da će se povećati, a zarada ne zavisi od rada i sposobnosti. Sve to pogoduje pristalicama devize “radio ne radio, svira ti radio”, ali i onima koji “znaju zaraditi na muvanju”, pa im je plata tek sporedni prihod.
Kako je ranije za Srpskainfo upozorio Dragan Banjac, bivši v.d. direktora Šumskog gazdinstva Doboj, koji je prije 3 mjeseca dao ostavku na ovu funkciju, iz Javnog preduzeća odlaze oni koji su spremni da rade za dobru platu.
– Ostaju oni koji više vole da hvataju krivine ili sjede besposleni za 1.000 KM, nego da rade za 2.000 KM. Takvima je u “Šumama RS” dobro, ali nije dobro preduzeću s njima – rekao je tada Banjac.
Ipak, toj ćutljivoj i “besposlenoj” većini niko ne želi da se zamjeri, pa linijom manjeg otpora idu i sindikalci.
U „Šumama RS“ djeluju 2 sindikalne organizacije i obje imaju status reprezentativnog sindikata.
Blažo Prodanović, predsjednik Sindikata zaposlenih u JP “Šume RS”, u martu je tek imenovanog v.d. direktora, Blaška Kaurina, dočekao s prijetnjom štrajkom. Sada je ublažio retoriku.
– U nekim šumskim gazdinstvima se govori o štrajku, jer su ljudi nezadovoljni, što nije čudno: do danas su septembarsku platu primili zaposleni u svega 10 organizacionih jedinica. To praktično znači da u dvije trećine organizacionih jedinica plate kasne – kaže Prodanović.
Dodaje da u nekim šumarijama zaposleni još nisu dobili ni majsku platu i da je nateža situacija u Kalinoviku, Kotor Varošu, Čajniču i Doboju.
Prodanović podsjeća da uskoro ističe Kolektivni ugovor u “ovom javnom preduzeću “Šumama RS” i da je uprava već poslala “svoj prijedlog novog ugovora“.
– Za sada vam ne mogu otkrivati detalje, ali pregovori će biti nezgodni – kaže Prodanović.
Tajna stategija
Nezgodna je i činjenica da većina zaposlenih u šumama RS radi za minimalac, ali to je za sada „gurnuto pod tepih“. Posebno je pitanje kako će “Šume RS” podnijeti eventualno novo povećanje najniže plate.
O štrajku ne govori ni Branka Zeković, predsjednica Jedinstvene udružene sindikalne organizacije JPŠ „Šume RS“, koja okuplja najviše zaposlenih u ovom preduzeću.
Kao i Prodanović iz konkurentskog sindikata, i Zekovićeva tvrdi da ih „poslovodstvo nije kontaktiralo u vezi sa eventualnim otpuštanjem viška radnika“.
I dok menadžment ne spominje otkaze, sindikalci ne spominju štrajk.
– Nema najave štrajkova, a plate kasne u 11 organizacionih jedinica preduzeća. Koje ćemo metode primjenjivati, kako bismo se izborili za bolji položaj radnika u „Šumama RS“, za sada ne možemo otkrivati. Uglavnom imamo plan i imamo strategiju i objavićemo je kad dođe vrijeme za to – kaže Branka Zeković.
Dušan Marković, dugogodišnji predsjednik Jedinstvene udružene sindikalna organizacija JPŠ „Šume RS“, ljetos je promijenio stranu, i od sindikalca postao – direktor. Naime, Marković je kadar Ujedinjene Srpske i široj javnosti je poznat kao glavni lik u kontroverznim predizbornim spotovima Stevandićeve stranke.
Imenovan je za direktora Agencije za agrarna plaćanja, koja je upravna organizacija u sastavu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
Kako su Srpskainfo potvrdili lideri oba sindikata, radnici kojima preduzeće duguje plate ne razmišljaju o štrajku, niti o protestima bilo koje vrste, nego „ćute i pišu tužbe“. U stvari, ne radi se o tužbama, nego o zahtjevima za izvršenje putem suda, jer platna lista radnika u RS, po zakonu, ima snagu izvršne isprave.
Kako saznajemo, ovakvu vrstu naplate su tražili čak i neki direktori, kojima je preduzeće ostalo dužno plate za vrijeme njihovog mandata.
– Ovo je masovna pojava i može se dogoditi da zbog zahtjeva za izvršenje račun Javnog preduzeća bude blokiran, a to onda znači da plate neće moći da prima niko, pa ni zaposleni u gazdinstvima koja imaju dobre poslovne rezultate – upozorava Blažo Prodanović, piše Srpskainfo.