Stevandić za „Rusku gazetu“: Lokalnim zajednicamau Srpskoj predložiću da nađu partnera u Rusiji
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić u razgovoru za „Rusku gaetu“ izjavio je da će po povratku iz Rusije predložiti lokalnim zajednicama da se razmotri pitanje pronalaska partnera u Ruskoj Federaciji.
On je istakao i kako je BRIKS kao ideja privlačan Srbima, ali je ukazao i na to da je u BiH uticaj Sjedinjenih Država u ekonomskom i finansijskom bloku veoma velik, pojasnivši da mogu blokirati sve račune i ometati razvoj ove inicijative.
Intrvju za „Rusku gazetu“ prenosimo u cjelosti:
Kako ocenjujete rezultate pregovora sa ruskim kolegama?
Počeli smo jačati međuparlamentarnu saradnju s Rusijom 22. februara 2023. godine – tačno godinu dana nakon početka SVO. Naša delegacija je bila jedna od rijetkih u Evropi koja se tada odlučila da posjeti Moskvu. Izrazili smo spremnost da potpišemo sporazume o političkoj i pravnoj saradnji s Državnom dumom i Savjetom Federacije. Ove godine sam prvi put govorio pred ruskim poslanicima, na to sam ponosan. Trenutno se dogovaramo o radu tri međuparlamentarne komisije: za nauku, kulturu i tradiciju; ekonomiju i savremene tehnologije; zakonodavnu saradnju i međunarodno pravo. Ovo je naročito aktuelno danas, kada dolazi do promjene svjetskog poretka prema multipolarnom uređenju.
Valentina Matvijenko je predložila aktivniji razvoj veza između ruskih regiona i Republike Srpske, uspostavljanje bratskih odnosa između gradova. Pozitivno iskustvo možemo vidjeti u Ivanovskoj oblasti: grad Šuja plodno gradi saradnju s Dobojem, a selo Sarajevo dosljedno osvaja naziv srpskog bisera u Zlatnom prstenu Rusije.
Nakon povratka u Republiku Srpsku, uputiću pisma gradonačelnicima gradova s prijedlogom da razmotre pitanje traženja partnera u Rusiji. Uvjeren sam da će opština Stanari, u kojoj je na čelu predstavnik stranke „Ujedinjena Srpska“, među prvima pokazati aktivnost na ovom planu. Manji gradovi Rusije su za nas najperspektivniji partneri. Otvaraju se vrlo široke mogućnosti.
Da li srpski narod vidi svoju budućnost u saradnji sa BRIKS-om?
BRIKS, kao ideja, privlačan je za Srbe. Prisustvujemo promjeni svjetskog valutnog sistema, što je zasluga ovog saveza. Ali u Bosni i Hercegovini u ekonomskom i finansijskom bloku jako je prisutan uticaj SAD-a, koji mogu blokirati bilo koji račun i spriječiti razvoj inicijative koja bi nama bila korisna. Ipak, u Srbiji i Republici Srpskoj bi, u slučaju održavanja referenduma, 80 posto stanovnika podržalo jačanje veza sa BRIKS-om.
U BiH se po nalogu Zapada preko mehanizama domaćeg Suda nastavlja političko progonjenje legitimnog predsjednika RS-a Milorada Dodika. Postoji li jedinstvo srpskih patriotskih snaga u Republici i spremnost da brane svog nacionalnog lidera?
Očekujemo da Sud BiH do kraja ove godine donese svoju presudu u slučaju Milorada Dodika. Na taj način će Zapad pokušati da ukloni legitimno izabranog predsjednika sa vlasti. Srbi razumiju stremljenja SAD-a i EU u BiH. Po ovom pitanju u RS-u se demonstrira političko jedinstvo i svijest da Zapad pokušava ne samo da osudi našeg lidera, nego i da oduzme imovinu entiteta, učini RS potpuno kontrolisanom od strane NATO-a.
Zapad gura BiH u ćorsokak. Na tom fonu, Srbi se pokazuju kao proruska i rusofilska snaga. A Zapad, kao što znamo, u svojoj rusofobiji je spreman da se osloni čak i na đavola. Kao što pamtimo, fašizam i nacizam su Zapadu bili prihvatljivi jer su bili protiv Rusije. To je dokaz zapadnog moralnog posrnuća. Prošlo je vrijeme nametanja pravila, važno je dogovarati se. „Zlatna milijarda“ neće moći da od ostalih šest milijardi napravi robove. Ne mogu se uništavati tradicionalne vrijednosti u interesu globalnih elita, za koje ljudski životi ne znače ništa. To neće proći u 21. vijeku.
Srbi su s radošću dočekali pobjedu Donalda Trampa na predsjedničkim izborima u SAD-u. Šta se očekuje u Beogradu i Banjaluci nakon njegovog povratka u Bijelu kuću?
Čini mi se da Tramp neće moći brzo promijeniti spoljnopolitički kurs SAD-a, koji se oslanja na vojnu i ekonomsku moć Vašingtona. Ali moguće je da će novi američki predsjednik imati drugačiji pristup pojedinim pitanjima, ponuditi opcije za obostrano korisnu saradnju umjesto ranijeg beskrupuloznog pritiska i ucjena.
Godine 2025. obilježiće se 80 godina od Velike pobjede nad fašizmom. Srpski lideri su potvrdili svoju želju da posjete Moskvu 9. maja. Koliko se na Balkanu poštuju podvizi heroja Crvene armije i jugoslovenskih partizana?
Srpski narod pamti i poštuje. Na kraju krajeva, 80 posto jugoslovenskih partizana bili su Srbi. Najveće gubitke u tom periodu pretrpio je Sovjetski Savez, a na Balkanu su najviše stradali Srbi. I moj djed je bio zatvorenik u Mauthauzenu. Zbog toga ne možemo ostati ravnodušni kada čujemo za pojavu bataljona u Ukrajini sa hitlerovskim simbolima, veličanje fašističkih saradnika – Bandere i sličnih njemu. Uvjereni smo da situacija mora biti suštinski promijenjena uoči predstojećeg 9. maja. Važno je pamtiti da je 80 godina relativno mirnog postojanja obezbijeđeno podvigom onih koji su u svoje vrijeme uništili „smeđu kugu“.