LAT | ĆIR
# Oznake

Putin: Glavni ralog tragedije u Ukrajini je antiruska politika Zapada

Glavni razlog tragedije koja se trenutno dešava u Ukrajini je sistematična antiruska politika koju vodi kolektivni Zapad na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin za list „Onoodor“ uoči posjete Mongoliji.

Tokom protekle dekade oni su željeli da uspostave potpunu kontrolu nad Ukrajinom. Finansirali su nacionalističke i antiruske organizacije, usađivali su u građane koncept da je Rusija vječni neprijatelj Ukrajine, neprijatelj njenog postojanja – navodi se u pisanom intervjuu ruskog lidera za mongolski list.

Ukrajina je postala moneta za potkusurivanje zarad realizacije geopolitičkih ambicija Zapada koji podrazumeva da Kijev pretvori u oruđe za borbu protiv Rusije, što i predstalja oličenje destruktivne strategije Zapada, naveo je ruski predsjednik.

– Zapadne elite nastavljaju da pružaju kijevskom režimu potpunu političku, finansijsku i vojnu podršku smatrajući Ukrajinu oruđem za borbu protiv Rusije. Mi to veoma jasno vidimo i nastavljamo da ispunjavamo sve zadatke u okviru specijalne vojne operacije kako bi u potpunosti osigurali bezbjednost Rusije i njenih građana – istakao je Putin.

Ruski predsjednik se osvrnuo i na istoriju rusko-ukrajinskih odnosa, te rekao da su bivši lideri Sovjetskog Saveza odigrali veoma negativnu ulogu u vezi sa trenutnom situacijom u Ukrajini.

Prema njegovim riječima, proces stvaranja Ukrajine počeo je odmah nakon revolucije 1917. godine kada su na toj teritoriji počele da nastaju nestabilne i kratkotrajne kvazidržavne formacije bez jasnih granica.

– Granice saveznih republika u sastavu SSSR su se pravile poprilično proizvoljno, na osnovu takozvane proleterske potrebe. Tako je, recimo, Ukrajini bio dodijeljen Donbas koji je bio naseljen u najvećoj mjeri Rusima – ocijenio je.

Potom je Staljin, nakon Drugog svetskog rata, Ukrajini dodijelio i određene teritorije Poljske, Rumunije i Mađarske, koje su postale neotuđivi dio teritorije Sovjetskog Saveza, da bi nakon svega toka Hruščov faktički poklonio Ukrajini Krim.

– Potrebno je razumijeti da su sovjetski lideri odluke donosili u uslovima geopolitičke realnosti tog vremena, ne pomišljajući da će SSSR jednog dana prestati da postoji i da će se raspasti po tim vještački iscrtanim granicama – naglasio je.

Osvrnuo se i na situaciju sa ruskim novinarima na Zapadu rekavši da se tako nešto direktno kosi sa demokratskim principima slobode govora. Kritikovao je i zabrane koje se uvode protiv ruskih sportista naglasivši da se one kose sa principima nedopustivosti politizacije sporta.

Govoreći o Mongoliji, Putin je rekao da je saradnja sa tom bivšom sovjetskom republikom jedan od važnijih prioriteta politike Ruske Federacije na evroazijskom pravcu, te da je siguran da će ona u budućnosti biti sadržajnija i plodotvornija i biti od uzajamne koristi.

Dodao je da se trenutno vode pregovori o isporukama ruskih energenata u Mongoliju po povoljnim uslovima što će dodatno uticati na razvoj ekonomije i infrastrukturu te zemlje.

Inače, Putin će u Ulan Bator stići 3. septembra u jednodnevnu posjetu nakon čega će otići u Vladivostok gdje će učestvovati na Istočnom ekonomskom forumu, prenosi Sputnik.

Putin: Glavni ralog tragedije u Ukrajini je antiruska politika Zapada

Bilbordi zahvalnosti Vučiću: Danas otvaranje novog Doma

Putin: Glavni ralog tragedije u Ukrajini je antiruska politika Zapada

Šolc: Rezultati izbora su gorki za nas