Egić poručio da pripadnici Studentske bigade ne mogu u penziju sa 15 godina staža
Hoće li doći do izmjena Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju i treba li pripadnicima Studentske brigade Vojske Republike Srpske, koji su iz školskih klupa otišli na ratište, dozvoliti odlazak u penziju sa minimalno 15 godina radnog staža bez obzira na starosnu dob.
Odgovor na ovo pitanje je od ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijela Egića potražila narodna poslanica Anja Ljubojević na poslednjoj sjednici Narodne skupštine RS, a u međuvremenu stigao je i odgovor iz tog Ministarstva.
Ljubojevićeva je, naime, upitala ministra da li su u planu izmjene zakona koje bi omogućile pripadnicima Studentske brigade ostvarivanje uslova na penziju bez obzira na starosnu dob, sa uslovima minimalnog radnog staža 15 godina?
Egić je u svom odgovoru naveo kako se tako nešto nema u planu jer bi takva “izmjena dovela do povrede osnovnih ljudskih prava propisanih Ustavom Republike Srpske”.
On je citirao Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju kojim je propisano da pravo na starosnu penziju ima osiguranik kada navrši najmanje 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.
– Dalje, isti Zakon propisuje da osiguranik koji nema navršenih 65 godina života može da ostvari pravo na starosnu penziju kada navrši 60 godina života i 40 godina penzijskog staža. Zakon jasno propisuje šta se podrazumijeva pod pojmom staža osiguranja, a šta pod pojmom penzijskog staža – ističe se u odgovoru.
Dodaje se da su Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju jasno propisani uslovi za ostvarivanje prava koji važe za sve osiguranike u obaveznom i dobrovoljnom osiguranju.
Egić ističe da Ministarstvo ima u planu izmjene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, ali ne ove koje u svom pitanju pominje Ljubojevićeva.
– Pravna norma kojom bi se omogućilo pripadnicima tzv. Studentske brigade da ostvare pravo na starosnu penziju sa navršenih 15 godina staža osiguranja, odnosno penzijskog staža bez obzira na godine starosti dovelo bi u nepovoljniji položaj sve ostale osiguranike u koje spadaju i borci, u pogledu sticanja uslova na starosnu penziju, a to bi značilo kako posredni, tako i neposredni oblik diskriminacije – navodi se u odgovoru.
Dodaje se da svi građani Republike Srpske imaju jednaka prava koja su im data Ustavom, a uslovi za ostvarivanje prava propisuju se zakonima koji moraju biti u skladu sa Ustavom.
Ljubojevićeva za Srpskainfo ističe da je pitanje ministru postavila na molbu pripadnika Studentske brigade jer je svakodnevno u komunikaciji sa različitim kategorijama stanovništva koji joj se obraćaju da im pomogne riješiti manje ili veće probleme.
– Kao narodni poslanik, uvijek ću se zalagati da svi učesnici Odbrambeno-otadžbinskog rata imaju poseban status u društvu jer su podnijeli najveći teret stvaranja Republike Srpske i omogućili nam slobodu u kojoj danas živimo. U tom smislu, moramo im pružiti benefite po pitanju zapošljavanja, stambenog zbrinjavanja, liječenja, boračkog dodatka, posebnog staža i drugih prava boračke populacije od kojih su mnoga već ugrađena u postojeća zakonska rješenja – kaže Ljubojevićeva.
Naravno, dodaje ona, neophodno ih je konstantno analizirati i unaprjeđivati što svakako zavisi od raspoloživih sredstava u budžetu Republike Srpske, lokalnih zajednica i drugih okolnosti na koje se ponekad ne može uticati.
Podsjećamo, vojno-politička situcija u kojoj se 1994. godine našla Republika Srpska dovela je do mobilizacije studenata, profesora i asistenata oba javna univerziteta u Srpskoj.
Nakon toga je u sastavu Prvog Krajiškog korpusa formirana Prva studentska pješadijska laka brigada Vojske Republike Srpske, koja je imala više od 2.100 pripadnika, od kojih je 89 dalo živote za Republiku Srpsku.