Novi presjek u SAD: Tramp vodi u 3 „pokolebljive države“, Haris u 2
Najnoviji nedjeljni presjek predizbornih anketa u Americi pokazuje da je došlo do promjena u odnosu na prošlu sedmicu.
Kandidat republikanaca Donald Tramp vodi u tri sving ili “pokolebljive države”, a kandidatkinja demokrata Kamala Haris u dvije. U preostale dvije sving države rezultat je potpuno izjednačen.
Kada je riječ o anketama na nacionalnom nivou, Harisova je zadržala blagu prednost. Ankete procjenjuju da ona ima oko 48 odsto podrške, a Tramp 46.
Kamala Haris, sa druge strane, vodi u Mičigenu i Nevadi. Najveće promjene od prošle nedjelje dogodile su se u Pensilvaniji i Viskonsinu, gdje je u prednosti takođe bila Harisova.
Ove nedjelje, ona i Tramp su u Pensilvaniji i Viskonsinu potpuno izjednačeni.
Pensilvanija je posebno važna jer je to država sa najvećim brojem elektora i smatra se da može da dovede do pobjede jednog od kandidata.
U Džordžiji haos na početku glasanja
U saveznoj državi Džordžiji je 16. oktobra počelo glasanje na predsjedničkim izborima u Americi. Ovo je jedna od ključnih država koja može da odredi pobjednika izbora i već je zabilježen rekordan broj ljudi koji su izašli na birališta.
Džordžija, kao jedna od sving ili “kolebljivih” država, našla se u fokusu ove predizborne kampanje.
Bivši predsjednik Amerike, a sada republikanski kandidat Donald Tramp, pokušava da ostvari pobjedu u Džordžiji nakon što je prije četiri godine izgubio od Džozefa Bajdena sa malom razlikom, što je dovelo do toga da Tramp i njegovi saveznici bezuspješno pokušavaju da ponište rezultate izbora.
Republikanski članovi Državnog izbornog odbora odobrili su nove promjene u načinu na koji država sprovodi izbore, što je dovelo do toga da demokrate i u drugim državama postavljaju pravne izazove, od kojih mnogi tek treba da budu rješeni čak, iako se dan izbora bliži.
Sudija u Džordžiji je pred početak glasanja pauzirao novo pravilo Državnog izbornog odbora koje bi od zvaničnika zahtijevalo da ručno prebroje broj glasačkih listića na svakom biračkom mjestu, kritikujući državne izborne zvaničnike što su ga odobrili.
– Nije sprovedena nikakva obuka, nikakvi protokoli za rukovanje upisanim glasačkim listićima, a u izbornom budžetu bilo kog okruga nisu obezbijeđena sredstva za dodatno osoblje i druge troškove potrebne za implementaciju pravila – napisao je sudija Višeg suda okruga Fulton Robert MekBurni.
Novo pravilo o ručnom prebrojavanju – koje je trebalo da stupi na snagu 22. oktobra – zahtijevalo bi od okruga da ručno prebroje broj glasačkih listića ubačenih na biračkom mjestu, kako bi se uvjerili da odgovara broju glasačkih listića koje su prebrojale glasačke mašine. Ručni brojači, međutim, ne bi brojali koliko je glasova svaki kandidat dobio, jer to rade mašine.
Izbori u Americi biće održani 5. novembra, prenosi Blic.